Ünlü CEO’dan İstanbul’un nüfusunu azaltabilecek çılgın öneri: Evden çalışma modeliyle 3-4 milyon kişi gider

unlu ceodan istanbulun nufusunu azaltabilecek cilgin oneri evden calisma modeliyle 3 4 milyon kisi gider ZmGiZe2H
unlu ceodan istanbulun nufusunu azaltabilecek cilgin oneri evden calisma modeliyle 3 4 milyon kisi gider ZmGiZe2H
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ali Haydar Bozkurt, Linkedin’den kaleme aldığı “Uzaktan çalışma modeli fırsat olabilir mi?” başlıklı yazısında, bu uygulamanın İstanbul’u her anlamda rahatlatacağını savundu.

Devletin ve şirketlerin kişilerin başka şehirlerden çalışması için teşvik paketleri sunması gerektiğini de dile getiren Bozkurt, yazısında, şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye’nin temel sorunlarından bir tanesi olan, ekonomik yoğunluğun ağırlıklı olarak Istanbul’da toplanması sonucunda, yaklaşık 20 milyona dayanan nüfusu ile artık İstanbul’un bu yükü kaldıramadığı aşikardır. Sağlıklı bir eko-coğrafya için, Anadolu’da en az beş altı tane “İstanbul” yaratılmasına ihtiyac olduğu goruluyor. Acaba, birçok firmada başlatılan uzaktan çalışma modeli bu anlamda bir katkı sağlar mı?

Tamamen uzaktan çalışma ile yönetilebilecek pozisyonlarda çalışanların, Anadolu’nun farklı şehirlerinden çalışması teşvik edilse, İstanbul’un keşmekeşinden uzaklaşmayı hayal edenlere bir çözüm olur mu? Örneğin; Zaman içerisinde yaklaşık 1 milyon beyaz yakalı bu modele geçse ve yaşamak istedikleri başka şehirlere yerleşse, aileleriyle birlikte ortalama 3-4 milyon kişilik bir nüfus azalması söz konusu olabilecektir. Bu durumun bir yandan İstanbul’u her anlamda rahatlatacağını, yandan bu kişilerin İstanbul’da elde ettikleri kazançla Anadolu’da nispeten refah seviyelerinin yükseleceğini, aynı zamanda gittikleri şehirlerin ekonomisine de bir katkı yaratacaklarını, daha sakin şehirlerde yaşamanın bir çok farklı avantajını da düşünecek olursak, bu fikir, üzerinde kafa yormaya değer görünmekte. Ancak bunun olabilmesi için, uygun zeminin ve düzenlemelerin de hazırlanması gerekmektedir. Devletin, bu programı teşvik etmesi, iş kanununda gerekli düzenlemeleri yapması, bu programa dahil olanların vergi ve SGK yükünü düşürerek (örneğin, ilk 5 yıl olabilir), hem kişileri hem firmaları buna teşvik etmesi, bu programı cazip hale getirmesi düşünülebilir. Bu sayede, “imkanım olsa İstanbul’dan giderim” diyen birçok kişiye cazip gelecek bir program oluşturulabilir belki de.

Önerilen İçerik :   BDDK’dan TL ticari kredi kullanımında yeni koşul

Elbetteki firmaların da bu konuda samimi ve adil davranması bir başka gerekli ve de önemli husus olarak akla gelmekte; başka şehirlere taşınan çalışanların ücretlerinde ve yan haklarında, bu durumu fırsat bilerek/gerekçe göstererek, pozisyonun ücret ve yan haklar paketlerinde en kucuk bir azalma olmamasına da özen gösterilmelidir. Acaba farklı çalışma modellerinin uygulanmaya başlandığı böylesi bir dönem, bu gibi projeleri tartışmak için doğru zaman olabilir mi?”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Ünlü CEO’dan İstanbul’un nüfusunu azaltabilecek çılgın öneri: Evden çalışma modeliyle 3-4 milyon kişi gider

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

ersev.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!