Kadınların yüzde 90’ı, erkeklerin yüzde 65’i kendilerini sosyal medyadaki insanlarla karşılaştırıyor

kadinlarin yuzde 90i erkeklerin yuzde 65i kendilerini sosyal medyadaki insanlarla karsilastiriyor 6thYbvsF
kadinlarin yuzde 90i erkeklerin yuzde 65i kendilerini sosyal medyadaki insanlarla karsilastiriyor 6thYbvsF
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sosyal medya, insanların ideal vücut ve güzellik algısını gün geçtikçe değiştiriyor. Ualbert’in yayımladığı verilere göre kadınların yaklaşık %90’ı kendilerini diğer sosyal medya kullanıcılarıyla karşılaştırdıklarını belirtirken, bu oran erkeklerde %65 olarak kaydediliyor. Bu kişilerin %40’a yakını ise karşılaştırmalar sonucunda kendileri hakkında olumsuz bir algıya kapılıyor.

Dünya genelinde 4,7 milyar kullanıcının aktif olduğu sosyal medya, insanların ideal vücut ve güzellik algısını her geçen gün değiştiriyor. Ualbert tarafından yayımlanan ve çoğunluğu İngiltere merkezli olarak gerçekleştirilen araştırma verilerine göre, kadınların yaklaşık %90’ı kendilerini diğer sosyal medya kullanıcılarıyla karşılaştırdıklarını belirtirken, bu oran erkeklerde %65 olarak kaydediliyor. Bu kişilerin %40’a yakını ise karşılaştırdıktan sonra kendisi hakkında daha olumsuz bir algıya kapılıyor. Çeşitli fotoğraf, video gibi içeriklerin efektler aracılığıyla güzelleştirildiği sosyal medya gönderilerinin ise insanların benlik duygusuna zarar vermesinin yanı sıra, vücut imajına da olumsuz yönde etki ettiği belirtiliyor.

Sosyal medyanın tamamen gerçeği yansıtmadığını, kişilerin en formda oldukları anı, en iyi ışıkla çektikleri fotoğraflarla paylaştıklarını söyleyen spor ve beslenme bilgi platformu Güç ve Fitness Kurucusu Yankı Tansuğ, konuyu şu sözlerle değerlendirdi: “Sosyal medyadaki kişilerin birçoğu, tıpkı televizyonda olduğu gibi şov dünyasının bir parçasını temsil ediyor. Bu platformlarda paylaşılan gönderilerin çoğu takip edenlerin kendi bedenlerini dışlamalarına neden olurken, bedenlerinden beklentilerini de değiştiriyor. Sosyal medyadaki bilimle temellenmeyen paylaşımlar da büyük bir yanlış bilgi havuzunun oluşmasına yol açıyor ve insanlar ideal vücut formuna kavuşmak için sağlıksız beslenme yöntemleri uyguluyor. Oysa spor ya da egzersiz yaparak ve sağlıklı gıdalar tüketerek fit bir görünüme ve sağlıklı, dinç bir bedene kavuşmak mümkün.”

Zayıflamanın ilk kuralı: Hayata bakış açısını değiştirmek

Zayıflamak için önce hayata bakış açısının değişmesi gerektiğine dikkat çeken Yankı Tansuğ, “İnsanlar yaşamlarındaki olumsuz fikir ve duyguları kalıcı olarak değiştirmediği sürece kilo verse de alsa da, nihayetinde başa dönüyor. Bu yüzden bireylerin önce neden değişmek istediklerini, bu durumun onlar için ne kadar önemli olduğunu saptamaları gerekiyor. Bu sorulara cevap bulduktan sonra başlatılan süreç, sosyal medyanın olumsuz etkisini en aza indiriyor. Takipçilerimle sürekli olarak paylaştığım bu yol haritası, ne yazık ki hâlâ ufak bir azınlık tarafından reddedilse de programlarıma kaydolan insanların çoğunluğu tarafından benimseniyor ve hatırı sayılır bilinçli bir kitle, daha sağlıklı ve güçlü olmak için platformuma başvuruyor” dedi.

Önerilen İçerik :   Çocuklarda Hipertansiyon

“Spor yalnızca zayıflamak için yapılan değil, hayat kalitesini yükselten bir eylem”

Türkiye’de bilimsel kanıta dayalı sosyal medya kanallarının az sayıda olduğunu öne süren Güç ve Fitness Kurucusu Yankı Tansuğ, “Sağlıklı ve dinç bir vücut yapısına ulaşmak için destek istenen sosyal medya sayfalarının hangisinin seçileceği çok kritik bir aşamayı oluşturuyor. Çünkü her sayfa doğru bilgi ve pratikler sunmuyor. Bu noktada bilimsel araştırma sonuçları ile tasdiklediğim önerilerimin yer aldığı platformum üzerinden, insanların hem fit hem de sağlıklı bir bedene ulaşmalarını sağlıyorum. Onları bu yönde oluşturduğum programlarla desteklemenin yanı sıra sporun yalnızca zayıflamak için yapılan değil hayat kalitelerini yükselten bir eylem olduğunu anlatarak sosyal medyadan edindikleri yanlış bilgileri düzeltiyorum” ifadelerini kullandı.

İnsanların çoğu zayıflamak için spor yapıyor

Sosyal medya hesapları ve platformuyla bu alanda 6 yıldır faaliyet gösterdiğinin altını çizen Yankı Tansuğ, programlarına dair şu bilgileri paylaştı: “Mevcut programlarımı takipçilerim arasındaki coğrafi sınırları ortadan kaldırmak için uzaktan katılım odaklı hazırlıyorum. Takipçilerimin büyük çoğunluğunun asıl gayesi zayıflamak ve yağ yakmak olduğu için, bu programlarımda en çok talep gören YAK serisi. Farklı amaçlar için de birçok program düzenliyorum. Her birinde katılımcıların ihtiyacı olan programı seçip kayıt olmalarının ardından detaylı bir değerlendirme formu gönderiyor ve bizim de ihtiyaç duyacağımız bilgileri topluyoruz.”

Kişiye özel beslenme ve spor takvimi

Bu formlardan hareketle kişiye özel beslenme ve spor programı hazırladıklarını aktaran Güç ve Fitness Kurucusu Yankı Tansuğ, “Oluşturduğumuz takvimde katılımcıların günlük hayatlarında yiyecekleri besinleri ve haftalık spor düzenini sunuyoruz. Örneğin YAK yağ yakma programlarında, sadece uygulama kılavuzumuz 50 sayfa boyutunda ve programla ilgili tüm bilgileri içeriyor. Yine de içerik eksiksiz olsa bile program desteğine çok önem veriyorum ve bu desteği 8 kişilik profesyonel ekibimle birlikte veriyorum. Destek paketi, programın uygulanışı, karşılaşılan sorunlar, spor programınızda hareket formlarının videodan analiz edilmesi ve düzeltilmesi dahil birçok konuyu içeriyor” diyerek sözlerini sonlandırdı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kadınların yüzde 90’ı, erkeklerin yüzde 65’i kendilerini sosyal medyadaki insanlarla karşılaştırıyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

ersev.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!