Erdoğan: ‘Türkiye Yüzyılı hayalimizin mimarı da müellifi de sahibi de 85 milyonun tamamıdır

cumhurbaskani recep tayyip erdogan a 1790860
cumhurbaskani recep tayyip erdogan a 1790860
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Türkiye Yüzyılı hayalimizin mimarı da müellifi de sahibi de 85 milyonun tamamıdır” dedi. 

Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde “2000 Köy Yaşam Merkezinin Açılış Töreni”nde yaptığı konuşmada, bu merkezlerin “eğitimde gelenekle geleceği buluşturan stratejik hamlelerden biri olduğunu” ifade etti. Erdoğan’ın konuşması satırbaşlarıyla şöyle:

“-2023’ü her bakımdan ülkemiz, milletimiz ve kurumlarımız için yeni bir dönemin mukaddimesine dönüştürmek istiyoruz.”

“-Kısa süre önce kamuoyuna açıkladığımız Türkiye Yüzyılı programımız bu hedefimizin adete çatısını kurmaktır.”

“-Şimdi sıra Meclisteki ve kabinemizdeki arkadaşlarımızın da yer alacağı kapsamlı bir çalışmayla, 81 vilayetimizle birlikte Türkiye Yüzyılı’nı adım adım, tuğla tuğla inşa etmeye gelmiştir.”

“-Türkiye Yüzyılı hayalimizin mimarı da müellifi de sahibi de 85 milyonun tamamıdır. Bu program kadınıyla erkeğiyle, genciyle yaşlısıyla ülkemizin tamamının, milletimizin tüm fertlerinin eseri olacaktır.”

“Hayat tarzı dayatması değil”

“-Eğitim konusunda ulaştığımız noktayı önemsiyor ama yeterli bulmuyoruz. Mevcut kazanımlarımızın üzerine sürekli yenilerini eklemenin mücadelesini veriyoruz.”

“-Türkiye’nin ihtiyaçları, milletin talepleri doğrultusunda gereken her türlü adımı attık ve atacağız.”

“-Bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz Köy Yaşam Merkezleri, bu çabaların geçmişle geleceği mezcetme irademizin bir ürünüdür.”

“-Burada gaye, tek parti döneminde yapıldığı gibi milletimizin inancına, kültürüne, değerlerine aykırı hayat tarzı dayatması asla değildir.”

“-Büyüklerimizden dinlediğimiz, insanımızın yüreğine adeta bir hançer gibi saplanan o utanç sahnelerinin tekrar yaşatılmasına izin vermeyiz. Köy kültürünü aşağılayan, köylüyü zulüm ve zorbalıkla tedip etmeyi amaçlayan eski örnekler, artık birer acı hatıradan ibarettir.”

“Aktif eğitim birimleri”

“-Biz bu merkezlerimiz vasıtasıyla Anadolu irfanının en saf halini temsil eden köylerimizi, günümüzün imkan ve araçlarıyla yarına hazırlıyoruz. Bilgi ve teknolojik gelişmeleri köylerimize taşıyıp, ihtiyaç duydukları eğitimi sağlayarak, köylerimizin rekabet gücünü artırmayı hedefliyoruz.”

Önerilen İçerik :   EYT ve sözleşmelilere kadro çalışması kimleri kapsayacak?

“-(Bu projeyle) kullanılmayan köy okulu binalarının, anaokulu, ilkokul ve halk eğitim merkezlerine dönüştürerek, aktif eğitim birimleri haline getiriyoruz.”

“-Bu yıl köylerde ve köy yaşam merkezlerinde açılan 8 bin 507 kursa, yüzde 72’sini kadınların oluşturduğu 122 bin 664 vatandaşın katıldı.”

“-Muhtarlarımız olarak, bu süreçte sizlere de önemli sorumluluklar düşüyor. Sizlerden muhtarı olduğunuz köy ve mahallelerdeki kardeşlerimizi, Köy Yaşam Merkezlerimize yönlendirmenizi bekliyorum.”

Bakan Özer ve Kirişci

Törende konuşan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer de “Artık köylerden şehirlere çocuklarımızı taşımayacağız, çocuklarımızla yetişkinler köylerde olacak, öğretmenlerimizi ve usta öğreticilerimizi köylere taşıyacağız” dedi.

Özer, artık köylerden şehirlere çocukları değil, öğretmenleri ve usta öğreticileri köylere taşıyacaklarını belirterek, atıl durumdaki 6 bin 970 köy okulunun tamamını 2022 sonuna kadar açacaklarını söyledi.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci de Köy Yaşam Merkezleri Projesi kapsamında kullanılmayan köy okulu binalarının, ihtiyaçca göre anaokulu, ilkokul ve halk eğitimi merkezine dönüştürüleceğini kaydetti. Kirişçi, “Buralarda genel, mesleki ve teknik kurslar düzenlenecek; tarım, bahçecilik, ormancılık, tarım teknolojileri ve gıda alanlarında ihtiyaç duyulan kurs programları geliştirilecek” diye konuştu.

Kaynak: Süfyan Kızılarslan / Ajans Bizim

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Erdoğan: ‘Türkiye Yüzyılı hayalimizin mimarı da müellifi de sahibi de 85 milyonun tamamıdır

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

ersev.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!