Aşırı kaynak kullanımı geri dönüşümü zorunlu kılıyor

asiri kaynak kullanimi ge e180
asiri kaynak kullanimi ge e180
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Aşırı kaynak kullanımı geri dönüşümü zorunlu kılıyor

18 Mart Dünya Geri Dönüşüm Günü olarak kutlanıyor. Dünya geri dönüştürülebilir ürünleri yedinci doğal kaynak olarak kabul ediyor. Bugün, atıkların çevrenin yanı sıra ekonominin de önemli bir parçası olduğuna dikkat çeken Fazla Gıda Kurucu Ortağı ve CEO’su Olcay Silahlı, kaynak kullanımı konusunda acilen aksiyon alınması gerektiğini ve geçtiğimiz yıl o yıl içinde tüketeceğimiz kaynakları 7 ayda tükettiğimizi vurguladı.

Fazla Gıda olarak son 5 yılda 30 bin tondan fazla gıdayı kurtararak 75 bin ton karbon salımını önlediklerinin altını çizen Fazla Gıda Kurucu Ortağı ve CEO’su Olcay Silahlı, “18. yüzyılın sonlarına doğru yaşanan Sanayi Devrimi ile insanlık; tarihin en büyük değişimlerinden birine şahit oldu. Kas gücünün makinalar ile değiş tokuşu ile birlikte hızla artan üretim grafiği devamında alışılagelmiş toplumsal yapıyı ve insan davranışlarını da etkiledi; buhar gücünün insanın yerini alması ile hayat kalitesinde gözlenen artış ortalama yaşam sürelerine ve nüfusa da yansıyarak yükselen eğriler ile karşılaşmamıza sebep oldu. Burada belki de bizi en çok etkileyen ve o döneme vurgu yapmamıza sebep olan nokta üretici ve tüketici davranışlarındaki değişim oldu.” dedi.

İklim krizi acil müdahale gerektiriyor

İklim krizinin çok tehlikeli boyutlarda olduğunu da sözlerine ekleyen Silahlı, “Üretimin çok daha kolay ve hızlı hale gelmesi ham madde kullanımını da ivmelendirirken ürüne kolay ulaşım tüketimin de günden güne artmasına sebep oldu. Aslında yaşanan tüm değişimler domino etkisi yaratarak ibreyi geri dönülemez bir dönemin başlangıcına çevirdi: iklim krizi. Üretim ve tüketim kültüründe yaşanan bu dönüşüm ile insanlığın Dünya üzerinde bıraktığı iz artmaya ve bugün tüm canlıları etkisi altına alan ve acil müdahale gerektiren iklim krizi bu dönem ile birlikte varlığını göstermeye başladı.

Önerilen İçerik :   Argos in Cappadocia’da Kışa Keyifli Bir Veda…

1 yıl içinde tüketeceğimiz doğal kaynakları 7 ayda tüketiyoruz

18 Mart’ta küresel alanda yer bulan Uluslararası Geri Dönüşüm Günü kapsamında bu konudaki farkındalığın önemini yeniden vurgulamak gerekiyor. Aldığımız her aksiyon ile nasıl bir etki oluşturduğumuz bilincine varmaya ihtiyacımız var. 2021 yılı içinde Küresel Ayak İzi Ağı’nın yaptığı çalışmalar 1 yıl içinde tüketmemiz gereken doğal kaynakları 7 aydan kısa sürede tükettiğimizi bizlere gösterdi. Bu gerçeği kabul edip kaynak kullanımı konusunda acilen aksiyon almamız gerekiyor; bu aksiyon planında bireylerin, özel sektörün, sivil toplum kuruluşlarının ve devletin kolektif şekilde hareket etmesine ihtiyacımız var. Dünyada her yıl 2 milyar tonun üzerinde atık üretiyoruz; araştırmalar bunun en az %33’ünün çevresel etkisi gözetilmeden bertaraf edildiğini gösteriyor. Gıda alanına baktığımızda her yıl 1.3 milyar tonun israf edildiğini görüyoruz; bunun ekonomik maliyeti 1 trilyon doların üstünde. Üretilen plastik ambalajların ise %95’i her yıl çöpe gidiyor. Veriler böyleyken etrafımızdaki kaynakları nasıl en verimli şekilde kullanabileceğimizi sorgulamak ve her adımımızı sorumluluk bilinci ile atmak artık bir opsiyon değil. ” şeklinde görüşlerini dile getirdi.

Kaynak:Gastronomi Turkey

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Aşırı kaynak kullanımı geri dönüşümü zorunlu kılıyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

ersev.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!