GÜNCEL

Anıtkabir’i 2022’nin ilk on ayında yaklaşık 3 milyon kişi ziyaret etti

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın da dahil olduğu Ekim ayında 592 bin 352 kişiye kapılarını açan Anıtkabir, Mustafa Kemal Atatürk’ün 84’üncü ölüm yıldönümünde de ziyaretçi akınına uğradı. 2017’den bu yana öğrencileriyle birlikte gerçekleştirdiği Anıtkabir ziyaretlerini gelenekselleştiren Hayatıma Ortak Ol Derneği bu yıl da öğrencileri, yönetim kurulu üyeleri ve gönüllüleriyle ziyaretçiler arasındaki yerini aldı.

Anıtkabir Komutanlığı’nın paylaştığı verilerden hareketle, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın da dahil olduğu ekim ayında yarım milyon ziyaretçiye kapılarını açan Anıtkabir, 2022’nin ilk 10 ayında da yaklaşık 3 milyon kişiyi ağırladı. 2017 yılında İzmir’de kurulan Hayalime Ortak Ol Derneği (HOOD) öğrencileri, yönetim kurulu üyeleri ve gönüllüleri de Atatürk’ün 84. ölüm yıldönümünde geleneksel hale getirdiği Anıtkabir ziyaretini gerçekleştirdi.

Gerçekleştirdikleri Anıtkabir ziyaretleri hakkında görüşlerini paylaşan Hayalime Ortak Ol Derneği Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Atakan Atalar, “Mustafa Kemal Atatürk’ün yaktığı aydınlanma ışığını daha ileriye taşımak adına 2017’de kurduğumuz derneğimizde, çocuklarımıza ve gençlerimize eğitim, spor ve sanatta fırsat eşitliği sağlamak amacıyla çıktığımız bu yolda, 2 binin üzerinde öğrencinin hayatına dokunduk. Hem Köy Okulu Yardım projelerimiz ile ulaştığımız çocuklarımızın hem de dernek bünyesinde yer alan HOOD öğrencilerimizin hayallerine giden yolda, onlara eşlik ettiğimiz için çok mutluyuz. Bugün, HOOD öğrencilerimizle birlikte Atamızın huzuruna çıkmak bizim için gurur verici” dedi.

Burs imkanı ve kariyer ağıyla öğrencilerin gelişimlerine destek oluyorlar

En büyük hedeflerinin kısıtlı imkanlara sahip gençlerin hayallerini gerçekleştirmelerine yardım etmek olduğunu söyleyen Hayalime Ortak Ol Derneği Genel Müdürü Alper Elbirler ise şu açıklamalarda bulundu: “Dernek faaliyetlerimizin amaçlarının ilk sırasında yeterli imkana sahip olmayan öğrencilerimizin önündeki engelleri kaldırmak yer alıyor. Bu kapsamda öğrencilere verdiğimiz düzenli bursların yanı sıra sosyal gelişim programları, psikolojik danışmanlık ve rehberlik hizmeti, sosyal aktiviteler gibi birçok alanda destek veriyoruz. Öte yandan farklı sektörlerde bulunan bağlantılarımızın yer aldığı ‘kariyer ağı’ adını verdiğimiz sistem ile öğrencilerimizin ilgilendikleri konularda alanında uzman isimlerle iletişime geçmelerini sağlıyoruz. Bu sayede öğrencilerimizin hem eğitimine hem de kariyer yolculuklarına rehberlik ediyoruz.”

Dernek faaliyetlerinden faydalanan hali hazırda 45 öğrenci bulunuyor

Dernek faaliyetlerinden faydalanan hali hazırda 45 öğrencinin bulunduğunun altını çizen Hayalime Ortak Ol Derneği Öğrenci İlişkileri Sorumlusu Şeniz Öztorun, “Başta İstanbul, İzmir ve Ankara olmak üzere Samsun, Tekirdağ, Antalya, Konya, Bursa, Eskişehir, Erzurum gibi birçok şehirden öğrenciye destek veriyoruz. Böylesine anlamlı bir günde ülkemizin farklı şehirlerinden Ankara’ya gelen öğrencilerimizle beraber Atatürk’ü ziyaret etmekten dolayı çok mutluyuz” şeklinde konuştu.

Çağdaş bir ülke için eğitim vazgeçilmezdir

Çağdaş bir ülke için eğitimin vazgeçilmez olduğunu vurgulayan derneğin Kurucusu ve Yönetim Kurulu başkanı Atakan Atalar; “Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün ilke ve inkılaplarının rehberliğinde, Atatürk bilinciyle yetişen ve Cumhuriyetimizin en büyük emanetçileri olan çocuklarımızın ve gençlerimizin eşit fırsatlara erişebilmelerini sağlamak; dernek olarak en büyük amacımız. Hayallerinin peşinden koşan ve daima çabalamaya devam eden çocuklarımızın ve gençlerimizin her zaman yanında olmak için çalışmalar yürütmeye devam edeceğiz ” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu